43,124
edits
(Updating to match new version of source page) |
(Updating to match new version of source page) |
||
Line 139: | Line 139: | ||
|- | |- | ||
|[[File:Toolmold-burned-blade-falx.png|100px]] | |[[File:Toolmold-burned-blade-falx.png|100px]] | ||
|'''Falx blade''' | |'''[[Falx|Falx blade]]''' | ||
|Combat | |Combat | ||
|Mob damage, melee combat weapon | |Mob damage, melee combat weapon | ||
Line 272: | Line 272: | ||
|align=center| Silver: 8 - 10 <br>Tin: 10 - 12 | |align=center| Silver: 8 - 10 <br>Tin: 10 - 12 | ||
|align=center| 758 °C | |align=center| 758 °C | ||
|align=center| Ingots | |||
|- | |||
|align=center| [[File:Ingot-electrum.png|100px]] | |||
|align=center| ❌ | |||
|align=center| [[File:Metalbit-electrum.png|64px]] | |||
|align=center| '''[[Metal#Alloys|Electrum]]''' | |||
|align=center| ❌ | |||
|align=center| Alloy | |||
|align=center| ❌ | |||
|align=center| Gold: 40 - 60% <br>Silver: 40 - 60% | |||
|align=center| Gold: 8 - 12 <br>Silver: 8 - 12 | |||
|align=center| 1010 °C | |||
|align=center| Ingots | |||
|- | |||
|align=center| [[File:Ingot-cupronickel.png|100px]] | |||
|align=center| ❌ | |||
|align=center| [[File:Metalbit-cupronickel.png|64px]] | |||
|align=center| '''[[Metal#Alloys|Cupronickel]]''' | |||
|align=center| ❌ | |||
|align=center| Alloy | |||
|align=center| ❌ | |||
|align=center| Copper: 65 - 75 % <br>Nickel: 25 - 35% | |||
|align=center| Copper: 13 - 15 <br>Nickel: 5 - 7 | |||
|align=center| 1171 °C | |||
|align=center| Ingots | |align=center| Ingots | ||
|- | |- | ||
Line 354: | Line 378: | ||
|align=center| ❌ | |align=center| ❌ | ||
|- | |- | ||
|align=center| | |align=center| [[File:Ingot-nickel.png|100px]] | ||
|align=center| [[File:nugget-pentlandite.png|64px]] | |align=center| [[File:nugget-pentlandite.png|64px]] | ||
|align=center| | |align=center| [[File:Metalbit-nickel.png|64px]] | ||
|align=center| '''Nickel''' | |align=center| '''Nickel''' | ||
|align=center| Pentlandite | |align=center| Pentlandite | ||
|align=center| Pure | |||
|align=center| ❌ | |align=center| ❌ | ||
|align=center| ❌ | |align=center| ❌ | ||
|align=center| ❌ | |align=center| ❌ | ||
|align=center| | |align=center| 1455 °C | ||
|align=center| | |align=center| Ingots | ||
|- | |- | ||
|align=center| [[File:Ingot-platinum.png|100px]] | |align=center| [[File:Ingot-platinum.png|100px]] | ||
Line 429: | Line 453: | ||
|align=center| [[File:nugget-wolframite.png|64px]] | |align=center| [[File:nugget-wolframite.png|64px]] | ||
|align=center| ❌ | |align=center| ❌ | ||
|align=center| | |align=center| '''Tungsten''' | ||
|align=center| Wolframite | |align=center| Wolframite | ||
|align=center| ❌ | |align=center| ❌ |